3ο Γυμνάσιο 2011 Ποζίδης Γιώργος 6 ος  Ολυμπιονίκης  στην Ελληνορωμαϊκή Πάλη, Λος Άντζελες 1984 ΟΛΥΜΠΙΑΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ:1980 (8ος), 1984 (6ος) Δύο χάλκινα μετάλλια σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (1981,1984), τέταρτη θέση σε παγκόσμιο πρωτάθλημα (1983), δεύτερος στους Μεσογειακούς Αγώνες του 1979. Ο Δήμος Πτολεμαίδας τιμώντας την προσφορά του έδωσε το όνομα του ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΟΖΙΔΗΣ - ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ ,στο κλειστό γυμναστήριο της ΠΑΛΗΣ. Κωνσταντινίδης Ιορδάνης :6 ος  Ολυμπιονίκης στην Ελληνορωμαϊκή Πάλη, Ατλάντα 1996 ΟΛΥΜΠΙΑΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ: 1992 (11 ος ), 1996 (6 ος ) Κατέλαβε την τέταρτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (1992, 1994 ), πέμπτος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 1995, τρίτος στους Μεσογειακούς  του 1991.Δε θα ξεχάσει ποτέ τη κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στους Βαλκανικούς Αγώνες της Τουρκίας, όταν και άκουσε εκεί τον εθνικό μας ύμνο, όπως και τη συμμετοχή του στην Ολυμπιακή λαμπαδηδρομία το 1996. Έχει κερδίσει χάλκινο μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων (1988), χάλκινο σε παγκόσμιο  πρωτάθλημα εφήβων (1990) και ασημένιο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό νέων το 1992. Και η ……νέα συγκομιδή στην πάλη: Στους σχολικούς αγώνες ελληνορωμαϊκής πάλης 2009-2010 (Παμπαίδες) διακρίθηκαν μαθητές της  Πτολεμαΐδας καταλαμβάνοντας:τη 2  η  θέση στην κατηγορία των 47 κιλών, τη 2  η  και δύο τρίτες θέσεις στην κατηγορία των 53 κιλών και την πρώτη , τρίτη και πέμπτη θέση στην κατηγορία των 85 κιλών.  ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΕΣ  Αθανάσιος Δεληγιώργης (3η θέση στη Σφαίρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2007 4η θέση το 2006 και Παραολυμπιονίκης). Ζαχαρίας Φωστηράς  (6ος στη Σφαίρα στο Παγκόσμιο του 2006 και Παραολυμπιονίκης) Η ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ ΣΤΟ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ Μετά την απόλυτα επιτυχημένη διεξαγωγή του Πανελλήνιου Πρωτάθληματος Κολύμβησης, στο επίκεντρο  των μεγάλων αθλητικών γεγονότων θα βρεθεί και πάλι η πόλη της Πτολεμαΐδας, η οποία θα φιλοξενήσει το  Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Χειροσφαίρισης ( χαντ- μπολ) Παμπαίδων –Παγκορασίδων από τις 2 Ιουλίου έως  τις5Ιουλίου. Ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Χειροσφαίρισης Στέλιος Αγγελούδης μιλώντας στο Δημοτικό Ραδιόφωνο  Πτολεμαΐδας ευχαρίστησε τον Δήμαρχο και το Δημοτικό Συμβούλιο για την στενή συνεργασία και την  φιλοξενία του Πρωταθλήματος, λέγοντας ότι η επιλογή της πόλης της Πτολεμαΐδας δεν ήταν τυχαία.  «Δύο ήταν οι λόγοι που επιλέξαμε την πόλη της Πτολεμαΐδας για την διεξαγωγή του πρωταθλήματος.  Πρώτον, διότι το Χαντ- μπολ ξεκίνησε από την Μακεδονία, όπου και γνωρίζει μεγάλη επιτυχία και δεύτερον  η βούληση της Ομοσπονδίας για αποκέντρωση των μεγάλων αθλητικών διοργανώσεων στην ελληνική  περιφέρεια». Αξίζει να σημειωθεί ότι τον δήμαρχο τίμησε για δεύτερη φορά η ένωση χειροσφαίρισης  Δυτικής Μακεδονίας για τη συνολική προσφορά του στο άθλημα, σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε  πρόσφατα στο Αμύνταιο παρουσία και του προέδρου της Ομοσπονδίας Χειροσφαίρισης Ελλάδος (Ο.Χ.Ε.)  Στέλιου Αγγελούδη. Υπενθυμίζετε ότι από το 2003 μέχρι και σήμερα στο δήμο Πτολεμαΐδας  πραγματοποιήθηκαν πολλές Πανελλήνιες διοργανώσει όπως: Ελληνορωμαϊκής Πάλης Ανδρών και Εφήβων,  Καράτε (Τάε Κβο Ντο), Κολύμβησης, Χάντ Μπολ κ.α.