ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ  Διαθέτει 8 χορευτικά τμήματα (γυναικεία ανδρικά, παιδικά), χορωδία και θεατρική ομάδα που  αποτελείται από παιδιά των χορευτικοί τμημάτων. Έχει μια λαογραφική ραδιοφωνική εκπομπή, που  σημειώνει μεγάλη επιτυχία στην περιοχήΧαρακτηριστικό του συλλόγου είναι τα ΙΩΝΕΙΑ, η  τριήμερη εκδήλωση που γίνεται στο τέλος Αυγούστου και ημερολογιακά συμπίπτει με την  καταστροφή της Σμύρνης.   ΘΡΑΚΙΚΗ ΕΣΤΙΑ ΕΟΡΔΑΙΑΣ ‘’ΑΡΧΙΓΕΝΗΣ’’ Ιδρύθηκε το 1989 & σήμερα έχει 700 μέλη περίπου. Στα 4 χορευτικά της τμήματα (αρχαρίων,  παιδικό, εφηβικό και ενηλίκων) διδάσκονται θρακιώτικοι & παραδοσιακοί χοροί από όλα τα  διαμερίσματα της Ελλάδας. Συγκεντρώνει ιστορικό υλικό (βιβλία, μαγνητοφωνημένες μαρτυρίες &  άλλα ντοκουμέντα) με στόχο τη συγγραφή βιβλίου για την ιστορία των Θρακιωτών της περιοχής  μας. Διαθέτει πολλά κειμήλια & λαογραφικά αντικείμενα μεγάλης ιστορικής αξίας τα οποία εκθέτει σε διάφορες εκδηλώσεις & εκθέσεις. Έχει καθιερώσει τις παρακάτω κατά έτος εκδηλώσεις  ΚΛΗΔΟΝΑ, ΑΛΩΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ, ΒΑΡΒΑΡΑ.   ΕΥΞΕΙΝΟΣ ΛΕΣΧΗ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ  Έτος ίδρυσης 1971 .): Χορευτικά -θεατρικά -μουσικά τμήματα. Συμμετοχή σε πολιτιστικές  εκδηλώσεις εντός Ελλάδας και σε Διεθνή Φολκλορικά φεστιβάλ στο Εξωτερικό (Η.Π.Α.-  ΑΓΓΛΙΑ- ΣΟΥΗΔΙΑ- ΔΑΝΙΑ) Συμμετείχε στη διεκδίκηση για τη Διεθνή αναγνώριση της  Γενοκτονίας των Ποντίων, με εκδηλώσεις μνήμης σε όλη την Ελλάδα και στο Εξωτερικό  (ΑΥΣΤΡΙΑ, ΤΣΕΧΙΑ, ΙΣΠΑΝΙΑ, ΣΕΡΒΙΑ).Ερευνητικά ταξίδια στον Πόντο 1986 και 1987 και αξιοποίηση υλικού (βιντεοταινίες, φωτογραφίες,slidesαπό τον Πόντο).  ΕΝΩΣΗ ΠΟΝΤΙΩΝ ΕΟΡΔΑΙΑΣ Ιδρύθηκε το 1977.Διαθέτει χορευτικά τμήματα στα οποία συμμετέχουν 320 παιδιά. Έχει μια λαογραφική ραδιοφωνική εκπομπή που σημειώνει μεγάλη επιτυχία στην περιοχή. Οι δραστηριότητες του συλλόγου εμπλουτίζονται με τη διοργάνωση λαογραφικών εκδηλώσεων.      ΣΥΛΛΟΓΟΣ   ΒΛΑΤΣΙΩΤΩΝ    ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ   ‘’Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ’’  Ιδρύθηκε το 1963. Σκοπός του η διατήρηση και διάσωση των ηθών και εθίμων της Βλάστης. Με  τα χορευτικά του συγκροτήματα (παιδικό -εφηβικό-ενηλίκων), έχει πάρει μέρος σε πανελλήνια  φεστιβάλ σε Μακεδονία, Θεσσαλία και Ήπειρο. Παράλληλα με τα παραπάνω και με τις  πνευματικές του εκδηλώσεις (ομιλίες, διαλέξεις, παρουσιάσεις βιβλίων) συμμετέχει ενεργά και στα πολιτιστικά δρώμενα του Δήμου. Χαρακτηριστικό παράδειγμα εθίμου ο "Τρανός χορός " ,στα  καταπράσινα "λιβάδια" της Βλάστης, όπου ανταμώνουν παραδοσιακά χορευτικά συγκροτήματα.       ΣΥΛΛΟΓΟΣ   ΚΛΕΙΣΟΥΡΙΕΩΝ   ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ ‘’Ο ΑΓΙΟΣ ΜΑΡΚΟΣ’’    Ο σύλλογος ιδρύθηκε την Άνοιξη του 1995 και συμμετέχει με τα χορευτικά του τμήματα στις  πολιτιστικές εκδηλώσεις του Δήμου. Πραγματοποιεί φιλολογικές βραδιές με αξιόλογους ομιλητές.  ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ  ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟΣ   ΣΥΛΛΟΓΟΣ   ΟΙΚΙΣΜΟΥ ΚΑΡΔΙΑΣ ‘’ΗΜΕΡΑ’’  Ιδρύθηκε το 1996 .Διαθέτει τα εξής τμήματα: χορευτικό ,λαογραφικό, ερευνητικό και  βιβλιοθήκης. Έχει πάρει μέρος σε πολλές εκδηλώσεις σε διάφορα μέρη της χώρας μας .Έχει  τμήμα παραδοσιακών υφαντών και παραδοσιακών φορεσιών της ευρύτερης περιοχής(Διαθέτει 100  παραδοσιακές στολές). Αναβιώνει τον παραδοσιακό Μακεδονικό γάμο.  ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ  ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ   Με το χορευτικό του τμήμα συμμετέχει σε πολλές εκδηλώσεις σε διάφορα μέρη της χώρας μας.  ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ   ΣΥΛΛΟΓΟΣ   ΓΑΛΑΤΕΙΑΣ   Με το χορευτικό του τμήμα συμμετέχει σε πολλές εκδηλώσεις σε διάφορα μέρη της χώρας μας.    ΣΧΟΛΗ ΚΛΑΣΣΙΚΟΥ ΧΟΡΟΥ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ Η  σχολή κλασσικού χορού άρχισε να λειτουργεί το 2001. Συνέντευξη από την κα. Μάρθα-Δήμητρα Τασιούδη, (δασκάλα της σχολής κλασσικού χορού Πτολεμαΐδας).